دایکات

دایکات(Die-Cutting) یا برش قالب

دایکات (Die cutting) اصطلاحی است که در لغت به معنای برش و قالب است، اما در کل به معنای قالب زنی همراه با تیغ و خط تا می باشد.

عملیات دایکات، از گروه خدمات تکمیلی بعد از چاپ به شمار می رود که با استفاده از آن می‌توان طرح‌ها و نقش های مد نظر را با قالب بر روی محصولات چاپی و بسته‌بندی اجرا نمود. برای تبدیل محصولاتی از قبیل کاغذ و مقوا به فولدر ( پوشه ) جعبه و لیبل ، باید از نوع ویژه ای برش استفاده کرد. در این روش، با استفاده از ” برش قالبی ” بخش های مورد نظر را، از ورق اصلی جدا می کنند . به این روش ” دایکات ” گفته می شود. به طور کلی قالب‌های دایکات، مجموعه‌ای از تیغ‌های برش ، خط تا و پرفراژ را تشکیل می دهند که به منظور تهیه جعبه گسترده به کار گرفته می شوند .

دایکات از قواعد برش و خط‌ تا (Creasing) و  سوسه‌گیری (Ejection Rubber) تبعیت می کند. به مجموعه فرآیند‌هایی که توسط آن، قالب‌های مربوط به تیغ، پوشال برداری و سوسه گیری ( جداسازی جعبه از شیت قالب خورده ی مقوا ) ساخته می شوند، ” قالب سازی ” می گویند. در روش تیغ زنی تخت، قالب از یک صفحه که معمولا از جنس تخته سه لایی است، ساخته می شود. روی این صفحه بنا‌بر نیاز، ابزار‌هایی نصب می شوند که کاربرد‌های متفاوتی دارند و نیازهای مختلفی همچون خط زنی، خط تا زنی، تیغ زنی، پرفراژ زنی و برجسته‌کاری و غیره را برآورده می سازند .

در فرآیند تیغ زنی لازم است تمام برش‌ها ، خط تا ، پرفراژ ها یا برجسته سازی‌ها، با چاپ روی محصول، تراز و هماهنگ باشند. در بسته‌بندی‌های مقوایی، کارتنی و پاکت‌های کاغذی، لازم است زبانه‌ها همدیگر را بطور دقیق بپوشانند و با یکدیگر جفت شوند تا بسته‌بندی قابل‌ استفاده باشد. در برجسته سازی برای خطوط بریل، لازم است تا میزان برجستگی کاملا دقیق و مناسب ایجاد شود تا خوانش کلمات بریل به سهولت انجام شود. در برش و پرفراژ ملزومات چاپی، لازم است تا دقت دایکات به اندازه ای باشد که پرفراژ نه سست و ضعیف ایجاد شود و نه به صورت نیمه و غیر قابل جدا شدن باشد.

به این ترتیب، مرحله ی دایکات، یکی از مراحل کلیدی است که می بایست با دقت و ظرافت زیادی اجرا شود تا پروسه‌های پیش از چاپ و چاپ را قابل استفاده سازد.

چاپ زیبا با دستگاه دایکات ۴/۵ ورقی تمام اتوماتیک بوبست، ۲ دستگاه دایکات ۲ ورقی هایدلبرگ و ۲ دستگاه برش POLAR دقت و ظرافت را به حداکثر رسانده است.

Powered By Heidelberg

دیگر خدمات چاپ زیبا

Our Services

افست

Offset

هات‌فویلینگ

Hot Foiling

کوتینگ

Coating

جعبه‌چسبانی

Package Making